Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE


Przyjazna forma do prowadzenia działalności gospodarczej na niewielką skalę

13 listopada 2012 | ABC małego przesiębiorcy | Arkadiusz Jaraszek

Każdy wspólnik ma w równych częściach uczestniczyć w zyskach spółki. Jeśli będzie ona przynosiła straty, odpowie za długi całym swoim majątkiem

Procedura założenia spółki jawnej jest stosunkowo prosta. Jednak przyszli wspólnicy muszą mieć świadomość, że będą odpowiadać za zobowiązania spółki bez ograniczeń całym swoim majątkiem.

Umowa na piśmie

Spółka jawna nie ma osobowości prawnej jak spółki kapitałowe (sp. z o.o. i akcyjna). Posiada natomiast podmiotowość prawną (to ona sama, a nie wspólnicy, jest podmiotem praw i obowiązków). Majątek wniesiony do spółki, jak np. maszyny, nowe technologie czy nieruchomości, należy więc do samej spółki, a nie wspólników. Dodatkowo spółka ta, w odróżnieniu od spółki cywilnej, może pozywać i być pozywana do sądu.

Osoby, które chcą zawiązać spółkę jawną, muszą podpisać w tym celu umowę. Pod rygorem nieważności musi być ona zawarta na piśmie.

Umowa spółki jawnej powinna zawierać m.in. firmę, czyli jej nazwę. Ta musi zawierać nazwiska lub firmy wszystkich wspólników albo nazwisko względnie firmę jednego czy kilku wspólników, a także dodatkowe oznaczenie „spółka jawna". Warto też zapisać, że w obrocie dopuszczalne będzie używanie skrótu „sp. j.".

Poza tym umowa spółki musi określać siedzibę przedsiębiorcy. Niezbędne jest również dokładne określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9385

Wydanie: 9385

Spis treści
Zamów abonament